Úvodní stránka > Příspěvky čtenářů k tématu 2012 > Václav Bláha – 2012: Vesmírný podvod! Je ohroženo duchovno nebo rozum?

Václav Bláha – 2012: Vesmírný podvod! Je ohroženo duchovno nebo rozum?

„2012 je pro telata, ale zlatá kráva pro spisovatele.“ (Václav Bláha)

„Humor je přirozenou ochranou proti fanatismu.“ (Tomáš Špidlík)

„Je třeba dobře podat New age a 2012 a naivové sami přijmou Nový světový řád.“ (Václav Bláha)

Tato doba je dobou nepochybně zvláštní, fascinující a mediálně velmi atraktivní. Lze to demonstrovat na tom, že jeden kalendář (bez ohledu na to, že měří čas úplně jinak než ten náš gregoriánský) stačí k tomu, aby u mnohých lidí vznikla dalekosáhlá očekávání a na jejich základě nesmírně radikální opatření a s tím související razantní změna paradigmatu svého životního stylu.

Jedna událost stíhá druhou. Na jedné straně světa je hlad, na druhé naopak postmoderní vyprázdnění hodnot a s tím související ztráta smyslu života a dezorientace ve světě, který přes svou složitost a útrapy nenachází na první pohled zdánlivá a zejména jednoduchá východiska. A tak se pera chytají samozvaní spisovatelé – proroci a straší nás koncem světa či přistáním mimozemšťanů, či nás naopak lákají na nový zlatý duchovní věk lidstva a převibrování do vyšších dimenzí.

Nedlouho poté spatřily světlo světa filmy s touto tematikou. Za všechny jmenujme film režiséra apokalyptických filmů Rolanda Emmericha a jeho pro mnohé jedince dnes již kultovní 2012. Ze strany mnohých esoteriků je nám vnucována jedna jediná pravda. Všechno ostatní je podle nich naivita, nepřipravenost a duchovní nezralost. Jsou i tací kteří volají po „odhození“ tradičního vědeckého bádání. Je třeba si uvědomit, že to bohužel není poprvé, co se rozmáhá velká mediální panika navazující na jakousi kultovní bublinu. Vzpomeňme jen na pověstné mileniální Y2K před rokem 2000.

Dle mého kult 2012 a s ním spjatá hysterie je v esoterickém světě a literatuře obdobou tzv. globálního oteplování ve světě politiky a společenských věd. Každopádně obojí je jen nafouknutou bublinou s kvazináboženským podtextem, na kterém se nemálo lidí lidově řečeno snaží „napakovat“.

Nesmírně rád bych zde odcitoval i autora, kterého zmiňuje i náš pan prezident Václav Klaus a je jím spisovatel Michael Crichton: „Nejdůležitější výzvou, které lidstvo čelí, je úkol rozlišit realitu od fantazie a pravdu od propagandy. Zejména v naší (dez)informační éře je to mimořádně naléhavé a důležité.“

Obhájci a propagátoři těchto velmi sporných hypotéz jsou většinou spisovatelé, kteří ze zkoumání tohoto fenoménu profitují nejen ve svých esoterických komunitách, ale zejména pak po finanční stránce. S nimi si pak režiséři katastrofických amerických velkofilmů budují svou uměleckou kariéru. Nejhorší na dnešní situaci je, že rok 2012 přivádí lidi všeobecně k pasivitě a v očekávání, že jejich problémy vyřeší někdo jiný (mimozemšťané, zlatý věk, konec světa atp.). Je třeba si uvědomit, že zatímco lidé vesele čekají na 2012, tak svět krachuje (resp. právě oni jsou postupně ožebračováni, média je manipulují a ve světě vzkvétá korupce). O to právě bude vystřízlivění bolestivější.

Nemluvě o tom, že logicky jsou možnosti jen dvě. Buď se něco stane a nebo se nestane vůbec nic. Pokud se něco stane, tak stejně do té doby budete muset platit daně a chodit do práce. Pokud svůj život vezmete do svých rukou, nic tím nezkazíte. Naopak, pokud se nic nestane a budete jen naivně čekat na ono datum a nebudete plánovat svůj život, pak pravděpodobně mnohé ztratíte.

Spisovatelé a novodobí věrozvěsti si nemohou dovolit ležérní podávání svých apokalyptických vizí a sázení na naivitu svých čtenářů. Mají-li jejich názory vědeckou potenci, mají povinnost deklarovat své vědecké předpoklady a musí být čestní nejen k sobě samým, ale i k ostatním lidem. Pokud vše opět uvedu do paralely s oním globálním oteplováním, tak si dovolím citovat názor profesora R. S. Lindsena Z Massachusetts Institute of Technology na globální oteplování: „Budoucí generace se budou trochu pobaveně divit, že na počátku 21. století vyspělý svět propadl panice kvůli globálnímu zvýšení průměrné teploty o několik desetin stupně a lidé na základě obrovského zveličení velmi nejistých počítačových modelových předpovědí uvažovali o tom, že se vrátí před průmyslovou éru.“

Je tedy ohroženo duchovno nebo rozum? Vzhledem k narůstající společenské iracionalitě a nevzdělanosti je odpověď na snadě.

(poprvé publikováno 14.10.2010 na stránkách FreeGlobe)


Reklamy
 1. 2011/04/12 (6:47 am)

  Chci se ohradit proti spojovani andelskeho kultu 2012 s hinduismem jako celkem.

  Je pravda, ze teosofie a jeji upgrade, New Age, navazuji na jisty proud hinduismu, coz je nepresny termin pro vedske tradice. Tento proud, znamy jako advaita (monismus), vsak neni v Indii ani zdaleka dominantni, trebaze se tak tvari a ma silne PR, zvlaste na Zapade. Ve skutecnosti je hlavni vedskou tradici monoteismus a to ve trech variantach – visnuisticke (vaisnavske), sivaisticke a sakticke (viz adherents.com). Tyto vedou s monismem dlouhodobe filosoficke spory, ve kterych maji jasne navrch.

  Vedske tradice nepovazuji andely, channeling apod. za podstatne zdroje informaci. Vse, co je v rozporu s vedskymi texty, tradicni nasledovnici odmitaji. Satana znaji jako jednu z demonskych (asurskych) entit vystupujici pod jmenem Rahu. Znaji take Jezise, druhou osobu Boha, a to pod jmeny Sankarsana, Baladeva apod.

  Fenomen predpovidani ‚koncu sveta‘ je vedskym tradicim cizi. Jejich pojeti casu je cyklicke a konce cyklu (jug, mahajug, manvantar, kalp) jsou tedy zname. Roku 2012 zadny takovy cyklus nezacina ani nekonci. To neznamena, ze slunecni aktivita ci nahromadena negativni karma nemohou zpusobit problemy. S cykly to vsak nesouvisi. Snaha naroubovat lidske vnimani a zkusenost na vedske texty je scestna.

  O rozdilu mezi New Age a vedskymi tradicemi je pojednano zde:

  http://www.veda.harekrsna.cz/encyklopedie/newage.htm

 2. kult2012
  2011/04/13 (3:41 pm)

  Částečně máte pravdu, bohužel problém je širší, nauky hinduismu (tedy všech škol) byly západními vyznavači vykradeny o mnoho termínů, které po transformaci do podob kultu 2012 jako pokračovatele New Age získali úplně jiný význam. V několika článcích jsem kritizoval vykrádání pojmů ze všech možných náboženství a týká se to v posledních 20 letech hodně i hinduismu. Věřte, že kdo si chce najít skutečný význam používaných pojmů vrátí se k prvotním pramenům, zde a právě zde lze najít skutečný výklad pojmů. Smutné je, že mnozí kultisté 2012 vykrádají z hindu náboženství jen to co se jim hodí, třeba pojem kalijugy, který dostal v pojmosloví kultistů 2012 význam úplně jiný. Nespojuji tedy andělský kult s hinduismem jako jediným zdrojem, ale jako s jedním z mnoha zdrojů ze kterých byly skutečné pojmy převzaty bez náležitého podtextu. Takto jsem to i ve článku myslel.

 3. 2011/04/14 (10:14 am)

  Souhlasim. To vykradani a redefinovani pojmu zapocala teosofie, kde lze videt mnoho aspektu kultu 2012 – channeling, Blavatskou vymyslene tzv. ‚ascended masters‘ a jim pripisovane ‚nalezene texty‘ jako napr. Stanzas of Dzyan, inzerovani ‚mesiasu‘ pocinaje Krisnamurtim a konce (z tech znamejsich) Maitrejou Benjamina Crema a dalsi nesmysly. Cele to chapu jako jednu rozsahlou sektu, ktera ma sirit strach, lzi a polopravdy a dehonestovat tradicni nabozenstvi.

 4. kult2012
  2011/04/14 (8:11 pm)

  Docela by mně zajímalo jak vnímají jednotlivé hinduistické školy téma apokalyptiky a termín kalijugy, existuje nějaká přímá studie? Z profesionálního hlediska bych potřeboval poradit, Vy asi budete příznivcem hnutí Hare Kršna, jak se texty v Bhavadgítě vztahují k apokalyptice a k věku tzv, kalijugy?

 5. 2011/04/15 (11:33 am)

  Tradicni skoly nasleduji casove schema uvadene v puranach, itihasach, dharmasastrach a dalsich textech. Studie Michael Cremo: Puranic Time and the Archaeological Record (odkaz z http://en.wikipedia.org/wiki/Michael_Cremo ) je popisuje, ale tema Kalijugy nerozvadi. Bhagavadgita Kalijugu primo nezminuje. Popisuji ji purany jako napr. Bhagavata, Visnu, Brahmavaivarta nebo Kalki upapurana. Ta zrejme nejpodrobneji popisuje avatara Kalkiho a situaci na konci Kalijugy.

 1. No trackbacks yet.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: