Úvodní stránka > Kult nebo Hnutí 2012? > Kult 2012: Posedlost apokalyptickým myšlením, slepá cesta pro 21.století (5)

Kult 2012: Posedlost apokalyptickým myšlením, slepá cesta pro 21.století (5)

Na počátku 21.století je hlavní myšlenkou v náboženském i nenáboženském myšlení o pokračování a budoucnosti světa v západní společnosti myšlenkaočekávaného náhodného nebo řízeného destruktivního zániku lidského společenství, tedy apokalyptické myšlení. Není určitě od věci nazvat tuto posedlost jedním ze stěžejních bodů v myšlení západního náboženského i nenáboženského člověka, není od věci tuto posedlost apokalyptickým myšlením nazvat šílenstvím a překážkou k hledání smysluplného obrazu budoucnosti jemuž je vystaven člověk od svého dětství. Pokud se nějaký pozorovatel, který bude od nás vzdálený alespoň sto let směrem k budoucnosti podívá na počátek 21.století uvidí červenou silnou nit apokalyptické posedlosti tvořící myšlenkový základ pro naši společnost. Čím je to způsobeno, jaké jsou kořeny toho všeho? Co se děje v naší „západní“ civilizaci ? Co a kdo nás nutí myslet apokalypticky, bez naděje na smysluplnou budoucnost? Tato vize o konečném zániku lidstva, vize spojená s „panikou“ globálního oteplování, které se stalo ve svém“zeleném“ šílenství hnacím motorem společenské destrukce spjatou s potlačováním lidských práv a svobod, vize spjatou s nemožností vidět, že existuje skutečná budoucnost, zcela nesouvisející s panickou hrůzou ducha naší doby.Neskutečné náboženské i nenáboženské vize zániku, desítky filmů produkující vždy novou destruktivní vizi, desítky různých apokalyptických kultů a nových „duchovních“ společenství a sekt a jejich jasných představ o „temném a chmurném obrazu“ naší budoucnosti, to všechno přináší paniku a strach do našeho lidského společenství na počátku 21.století. Je ale důležité dodat, že svět, tak jak ho známe, opravdu může jednou skončit, ale nemusí. Osudovost je také většinou překážkou v hledání „nové“ cesty k „jiné“ budoucnosti, je to zároveň jedna z největších překážek k „duchovní“ cestě člověka.

Filmová západní produkce připravuje člověka na budoucnost bez možnosti rozhodování, temný obraz vize společnosti ubírající se přesně připravenými kroky ke své zoufalé budoucnosti. Kde jsou ale kořeny tohoto myšlení, kde je možné najít zdroj těchto myšlenek, které nekriticky přebírá hlavní proud náboženského západního myšlení dneška, tedy kult 2012? Prvním zdrojem, který Kult 2012 na své cestě k apokalypse potřebuje pro své zdůvodňování je prý dokonalá souhra v náboženských předpovědí hlavních náboženských proudů, tu se vypůjčí motivy z Knihy Zjevení svatého Jana, pak se potichu vykrade hinduistická vize o temném věku Kalijugy, pak se to smíchá s obrazem „končícího“ májského kalendáře. Do tohoto podivného odvaru se zamíchají všechna proroctví „evropských“ i zahraničních mystiků, okultistů, odvar se dále okoření dalšími vykradenými vizemi a předpoklady myslitelů 20. a 21.století. Je až neskutečné jakým způsobem a s neúctou se vykrádají jednotlivé náboženské vize.

Mnohým lidem to nevadí, považují tyto míchanice za „duchovní“ vizi, nerespektujíce skutečný nesoulad těchto vizí, jejich absolutní protikladnost, jejich nesmyslné namíchání do jednoho jediného „správného“ a „duchovního“ pohledu na budoucnost. Jsou rádi za „jednotnou“ vizí všeho, nemusejí se zabývat a desítky let studovat a ověřovat životem svoji duchovní cestu, nemusejí „přemýšlet“ meditovat, nemusejí získávat poznání celý život, mají jasno, mají přece „instantní“ vizi, jednotnou teorii všeho, jednoduchý způsob myšlení, jednoduchý náhled předložený přece desítkami „duchovních“ guruů nového Kultu 2012. Toto myšlení je zcestné, je instantní verzí duchovního života, je přesným obrazem mnohých „duchovních“ lidí současnosti, tito lidé mají jasno, už vědí, už vykročili správným směrem pod správným vedením. Naše doba je dobou, kdy se množí různá „náboženská“ stáda, dobou kdy touhy po duchovní cestě mnohých lidí využívají „vlci v rouše beránčím“. Dejte si na ně pozor, skrývají se rádi za slovy pomoci a slovy láska, naděje a vize.

Ze svého osobního pohledu připomenu na závěr špatně vyložené a vytržené výklady z kontextu knihy Zjevení svatého Jana, jehož „apokalypse“ se dostává zastáncům Kultu 2012 nejvíce pozornosti. V posledním apokalypticky bezduchém filmu režiséra Nicka Everharta 2012 Doomsday je toto vykradení motivů bez dalšího vysvětlení až neskutečné. Spojení víry v Ježíše Krista s nalezením krucifixu v májském nebo aztéckém? chrámu, který je nutné přemístit včas do jiného chrámu a tím zachránit svět, vykradení motivu o nanebevzetí věřících v podobě matky jedné z vyvolených, myšlenka dokonalého propojení mezi apokalyptickými vizemi a událostmi v životě hrdinů filmu je neskutečné.

Nejhorším zážitkem tohoto filmu je ale osudovost apokalypsy, osudovost jasného konce v přesně určený den, osudovost tolik odpovídající myšlení Kultu 2012. Přesné datum, přesně vypočítané jednoduché kroky k odvrácení předem jasných událostí, přesně znějící vize jak ovlivnit osudovost jsou plnou součástí těchto filmových vizí. Podobných filmových „hitů“ nadělila západní filmová studia mnoho, takže stačí jen mít „uši k slyšení a oči k vidění“.

Reklamy
  1. Zatím nemáte žádné komentáře.
  1. No trackbacks yet.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: